Gdzie udać się po pieniądze na działkę?

Nie takie łatwe, jakby się mogło wydawać…

Osoby, które planują zakupić działkę, robią to w różnych celach. Może to być lokata majątku lub intratna inwestycja związana z przyszłą budową domu. Podkreślić należy jednak, że proces zaciągania kredytu hipotecznego na ten właśnie cel nie należy do najłatwiejszych, w szczególności, jeżeli kupowana ziemia ma stanowić zabezpieczenie kredytu.

Utrudnienia te związane są z tym, że pożyczki na działkę budowlaną udziela mniejsza liczba banków. Jeżeli jednak znajdziemy już taki, który zdecyduje się nam pomóc, odstraszyć może wówczas wizja konieczności wpłacenia sporego wkładu własnego. Powodem tego jest podejście banków do działek jako zabezpieczeń kredytów. Uznają oni bowiem, że nie stanowią one takiego poważnego zabezpieczenia, jak na przykład mieszkania czy domy. Wynika to z niestabilności cen ziemi. Jeżeli już bank zgodzi się na takie zabezpieczanie kredytu, to dotyczyć ono będzie tylko i wyłącznie działki budowlanej. Działki rekreacyjne i rolne nie są przez nie akceptowane.

Formalności, formalności i jeszcze raz formalności…

Kredyt na działkę wiąże się z całą masą formalności koniecznych do wypełnienia. Przedkłada się to na czas, w jakim nasz wniosek jest rozpatrywany. Samo gromadzenie dokumentów związanych z kredytem trwa o wiele dłużej niż sprostanie formalnościom dotyczącym kredytu na dom lub mieszkanie. Najważniejsze jest zgromadzenie dokumentów, które potwierdzą prawo własności sprzedającego do danej nieruchomości. Zazwyczaj jest to akt notarialny. W niektórych przypadkach może to być również na przykład orzeczenie spadkowe sądu, ale tylko wówczas, gdy zbywca dostał działkę w spadku.

Ważny, ale tylko przez 30 dni, jest odpis z księgi wieczystej, więc jak najszybciej należy dostarczyć go do banku. Pożyczkodawca obowiązkowo będzie chciał zajrzeć do wypisu oraz wyrysu z rejestru gruntów. Powinniśmy także przedstawić mu decyzję o warunkach zabudowy – dostaniemy ją we właściwym urzędzie gminy. Do zadań banków należy także przeprowadzenie wyceny nieruchomości, dzięki której będzie znał rynkową wartość działki.

Gdzie po najlepszy kredyt na działki?

Banki funkcjonujące na polskim rynku oferują całkiem korzystne warunki, jeżeli chodzi o kredyty na zakup działki. Niektóre kuszą atrakcyjnymi promocjami, inne niższymi kosztami. Jednak przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje i podjąć najwłaściwszą decyzję

0 0 vote
Article Rating
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Darek R
2 miesięcy temu

Witam. Potrzebuje kredytu na działkę budowlaną na 50 000 zl. Proszę o przesłanie oferty i wniosku pożyczkowego. Pozdrawiam

Janusz
2 miesięcy temu

witam. Potrzebuje 20 000 zl na działkę ROD. Proszę o pomoc! Janusz

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x