Gdy kredyt gotówkowy zaciągnięty został bez wiedzy współmałżonka

Częściową winę za zaciągane w tajemnicy zobowiązania finansowe ponoszą kredytodawcy, którzy nie wymagają zgody współmałżonka podczas podpisywania umowy. Dodatkowo w przypadku pozyskania kredytu bez zgody współmałżonka bank może egzekwować dług tylko z majątku osobistego dłużnika i nie ma prawa zajmować majątku wspólnego bądź osobistego współmałżonka. Podczas podpisywania umowy kredytowej bez zgody współmałżonka liczyć można na niższą kwotę, zaś w przypadku kredytu hipotecznego pod zastaw nieruchomości bez zgody pisemnej się nie obejdzie.

W momencie gdy kredyt został zaciągnięty w tajemnicy spłacać go musi ten współmałżonek, który podpisał umowę kredytową. W momencie windykacji zajęte może być jego wynagrodzenie za pracę bądź inne dochody, jak i majątek, który należał do niego przed zawarciem związku małżeńskiego. Dodatkowo dane dłużnika bardzo szybko trafią do rejestru BIG i BIK.

Mimo wszystko należy uważać, ponieważ w szczególnych okolicznościach taki kredyt bez zgody współmałżonka może się okazać bardzo dużym problemem. Prawo przewiduje możliwość, w której współmałżonek nieświadomy zaciąganego zobowiązania będzie zobowiązany do spłaty zadłużenia. W przypadku gdy kredyt został wydany na „zwykłe potrzeby rodziny”, do których wliczyć możemy wyżywienie, opłaty bądź dzieci, wierzyciel może żądać spłaty także od współmałżonka. By uniknąć spłacania kredytu, którego współmałżonek nie był świadomy wystarczy udowodnić lekkomyślność lub rozrzutność, będącą powodem wzięcia kredytu, jednak bardzo trudno jest udokumentować jak i uzasadnić, które z wydatków były konieczne, a które były kompletnie nieuzasadnione.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x