Forma zatrudnienia a kredyt hipoteczny

Umowa o pracę jest najbardziej pożądaną formą zatrudnienia zarówno przez pracowników, jak i przez banki. Jednak własna działalność gospodarcza czy umowa zlecenie i o dzieło są także respektowane przez instytucje bankowe. Oczywiste jest, że występują wówczas całkiem inne kryteria, jakie klient musi spełnić, potrzebne są różne dokumenty, inaczej wylicza się także zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

Najlepiej jak najdłużej na jednej umowie

Przy analizowaniu naszego podania o kredyt bank będzie zwracał uwagę na to, jak długo mamy taką samą formę zatrudnienia. W jego oczach stracimy na wiarygodności, gdy będziemy często zmieniać umowy, przechodząc z umowy zlecenia na umowę o dzieło, a później zakładając własną działalność. Najlepiej, gdy będziemy trzymać się jednej formy zatrudnienia przez okres od 12 do 24 miesięcy. Jedynym od tego wyjątkiem jest możliwość przejścia na umowę na czas nieokreślony. Im dłuższy i niczym nie przerywany jest nasz staż pracy, tym jesteśmy bardziej wiarygodni i pewni dla banku.

Nawet jeśli jeszcze nie myślimy o własnym mieszkaniu i zaciąganiu na potrzeby jego kupna kredytu, skrupulatnie zbierajmy wszystkie umowy i dokumenty dotyczące naszego zatrudnienia. Warto jest także pobierać całe wynagrodzenie w postaci przelewu na koto, bowiem dzięki temu zbudujemy pozytywną historię naszego rachunku, która dodatkowo umocni naszą pozycję w oczach banku. Składając wniosek kredytowy zobowiązani jesteśmy do przedstawienia swojej aktualnej umowy zlecenie lub o dzieło. Bez aktualnej umowy nie mamy żadnej szansy na uzyskanie kredytu. Naszą pozycję już na początku rozmów z bankiem poprawia także dłuższy okres trwania realizowanej przez nas w danym momencie umowy. Świetnie by było, gdyby w momencie składania wniosku trwała już pół roku.

Jak zwiększyć szansę na kredyt prowadząc własną działalność gospodarczą?

Niestety, najmniejszym zaufaniem wśród starających się o kredyt są ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Rozwijając firmę musimy na dwa, trzy lata odłożyć plany odnośnie kupna mieszkania na kredyt. Nieciekawie robi się dodatkowo wówczas, gdy branża, w której działamy należy do tak zwanego podwyższonego ryzyka. Jest to na przykład budowlanka, handel oraz usługi transportowe. Bank, analizując sytuację takiego pożyczkobiorcy, skupia się na dwóch PIT-ach oraz ostatnich miesiącach. Często dzieje się również tak, że od właścicieli firm wymaga się dodatkowego wkładu własnego.

Potencjalnie najlepszym kredytobiorcą w oczach banku jest osoba zatrudniona na czas nieokreślony. Jeżeli posiada się taką umowę wniosek można składać już po 3 przepracowanych miesiącach. Kiedy posiadamy umowę na czas określony najlepiej dla nas, jeżeli zgłosimy się do banku po półrocznym okresie przepracowania. Ponadto trzeba przedstawić bankowi umowę na kolejne pół roku lub rok.

6 miesięcy stażu – minimum na bezterminowych etatach

Tak, jak wiele jest banków na naszym rynku, tak różne są wymagania co do stażu pracy pożyczkobiorcy. Analizując poszczególne oferty banków śmiało można stwierdzić, że minimalny staż dla pracownika etatowego to pół roku. Maksymalny natomiast to 24 miesiące.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x