Debetowa karta płatnicza – wybierz najlepszą ofertę na rynku

Na rynku finansowym coraz bardziej popularne stają się karty płatnicze. Jest to nic innego, jak kawałek plastiku, który wyposażony jest w pasek magnetyczny lub też chip umożliwiający dokonywanie płatności za wszelkie towary i usługi. Karty płatnicze to wielkie udogodnienie dla klientów, którzy nie lubią nosić przy sobie sporej ilości gotówki. Dzieli się je na trzy podstawowe typy: karty debetowe, kredytowe oraz charge. Przyjrzyjmy się więc bliżej debetowym kartom płatniczym.

Co to jest debetowa karta płatnicza?

Karty debetowe są aktualnie najbardziej popularnym produktem w grupie kart płatniczych. Co to więc takiego? Najprościej mówiąc, debetowa karta płatnicza pozwala posiadaczowi na swobodne dysponowanie środkami równymi aktualnemu saldu na koncie osobistym właśnie za pomocą karty. Nie można natomiast za ich pomocą zaciągnąć jakiegokolwiek kredytu czy też przekroczyć saldo rachunku. Najczęściej wydawane są automatycznie wraz z założeniem rachunku bieżącego w banku oraz typu ROR.

VISA Electron i Mastercard Maestro – rozwiązanie dla wszystkich

Kartą elektroniczną, a w tym między innymi Visą Electron i Maestro, można posługiwać się praktycznie wszędzie, gdzie mamy dostęp do terminala bądź bankomatu. Aby poprawnie dokonać transakcji sklep czy też punkt usługowy koniecznie musi być wyposażony w tak zwane terminale, a więc urządzenia, do którego klient musi wprowadzić poufny kod PIN. Kiedy karta znajduje się w terminalu następuje szybkie połączenie z bankiem. Następnie sprawdzane zostaje, czy ilość zgromadzonych na koncie osobistym środków pozwala na sfinalizowanie transakcji oraz czy przypadkiem karta nie jest z jakiegoś powodu zablokowana. Po pozytywnej weryfikacji następuje zablokowanie kwoty równej wartości zakupów.

Karty VISA oraz Mastercard to typowe kardy debetowe, za pomocą których bez jakichkolwiek problemów można uregulować wszelkie płatności w miejscach, które wyposażone są w nowoczesne terminale elektryczne, jak i te ręczne, zwane inaczej imprinterami (najczęściej spotkać je możemy na przykład płacąc taksówkarzowi za kurs). Ta duga forma płatności bezgotówkowej nie wymaga od posiadacza wprowadzenia kodu PIN. Bank nie przeprowadza szybkiej weryfikacji, w związku z czym czas przeprowadzenia całej transakcji ulega znacznemu wydłużeniu. W związku z taką sytuacją to na kliencie spoczywa obowiązek kontrolowania wydatków – częste przekraczanie salda może spowodować automatyczne zablokowanie karty.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x