Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Czym różni się kredyt oddłużeniowy od konsolidacyjnego?

Obecnie banki zasypują nas różnorodnymi ofertami mającymi na celu nie tylko udzielenie nam kredytu, ale także wyjście z poważnych tarapatów związanych właśnie z zaciągnięciem zobowiązań. Bardzo popularne stały się kredyty konsolidacyjne, które bardzo dużo osób myli właśnie z kredytem oddłużeniowym. Gdzie leży różnica? Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Plusem takiej sytuacji jest to, że potencjalny klient zostaje tylko z jedną ratą do spłacania i, że jest ona dostosowana do jego aktualnych możliwości finansowych. Z kolei kredyt oddłużeniowy przeznaczona jest głównie dla tych, którzy czują już za sobą oddech komornika. Banki nie udzielają takim osobom kredytów, bowiem nie są oni już dla niego wiarygodni i stabilni finansowo (przeważnie osoby takie wpisane są już do Biura Informacji Kredytowej).

Gdzie więc udać się po kredyt oddłużeniowy?

Udzielaniem takich właśnie pożyczek zajmują się firmy pozabankowe, a na ich oferty na pewno natkniemy się w sieci, bowiem tą drogą najszybciej docierają do swoich potencjalnych klientów. Proponują oni nie tylko wspomniane już kredyty oddłużeniowe, ale także różne kredyty konsolidacyjno- oddłużeniowe, których maksymalny okres zadłużenia w BIK wynosi nawet 90 dni. Nie wymagają także zaprezentowania niezbędnych w bankach zaświadczeń o dochodach. W jaki sposób więc placówki takie zabezpieczają kredyt? Najczęściej zabezpieczenie to stanowi hipoteka posiadana przez zadłużonego. Zobowiązanie to potocznie nosi miano “szybkiego kredytu z dostawą prosto do domu”. W rzeczywistości jednak to zwykła pożyczka pozabankowa, o której tyle się teraz czyta w darmowej prasie.

Kredyty takie, mimo iż mogą przynieść znaczą ulgę klientowi i pomóc mu choć na chwilę załatać dziurę budżetową, niosą ze sobą także pewnie niebezpieczeństwa. Najważniejszym z nich jest wysokie oprocentowanie, które niejednemu dało w kość. Warto więc, jeszcze przed podpisaniem takiej umowy, przemyśleć wszystko na spokojnie, czy nie rozważyć możliwości zadłużenia się u przyjaciół i rodziny.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x