Co to jest karta kredytowa i jak wybrać najlepszą?

Cała machina rusza w momencie składania przez klienta wniosku w banku. Pracownik wprowadza dane klienta do systemu, by analityk zajmujący się na co dzień wyliczaniem zdolności kredytowej mógł sprawdzić i zadecydować jaką kwotą będzie mógł dysponować klient. Limit kredytowy ustalany jest na podstawie wyliczonej zdolności jak i ilości wymogów spełnionych przez klienta. Po zaakceptowaniu wniosku bank sporządza z klientem dwie umowy. Jedna umowa dotyczy samej karty płatniczej, zaś druga jest umową właściwą dotyczącą limitu kredytowego. Zazwyczaj głównym kryterium jeśli chodzi o wysokość limitu są jedynie zarobki klienta, jednak czasem zdarza się, że oceniana jest również dotychczasowa współpraca z bankiem.

Po ustaleniu kwoty jest ona wpisywana w umowę, przez co dokładnie wiadomo jaki limit można wykorzystać, oraz jakie oprocentowanie nas obowiązuje. Karta kredytowa jest rozwiązaniem bardzo tanim głównie wtedy, gdy pamiętamy by terminowo spłacać zobowiązania. Większość klientów wykorzystuje kartę kredytową w momencie gdy potrzebuje jednorazowo większej gotówki i pilnuje, by w momencie otrzymania wynagrodzenia kwota ta została niezwłocznie uregulowana na rachunku karty. Tego rodzaju samodyscyplina sprawia, że korzystanie z karty jest możliwie najtańsze, a dodatkowo umożliwia zakup wielu towarów i usług w momencie gdy są one najtańsze, a nie wtedy, gdy pracodawca wypłaci wynagrodzenie.

Ważne jest, że limit kredytowy dostępny na karcie jest limitem odnawialnym. Każda transakcja dokonana kartą pomniejsza limit, zaś każda wpłata go powiększa. Niestety banki nie prowadzą polityki informacyjnej jeśli chodzi o samodyscyplinę, ponieważ jest to im zdecydowanie nie na rękę, dlatego też wiele osób wykorzystujących kartę kredytową korzysta z opcji spłaty minimalnej kwoty powodując naliczanie odsetek od kredytu. Bardzo często też trafiają się klienci, którzy doprowadzają do wykorzystania limitu wyższego niż wynagrodzenie, przez co niemożliwa staje się splata całkowita i uniknięcie odsetek.

Jak dokonać właściwego wyboru karty kredytowej?

 
Karty kredytowe pewnym krokiem wkraczają na rynek finansowy w Polsce. Coraz więcej z nas posiada plastikowe pieniądze o to nimi dokonuje transakcji. W jaki sposób więc wybrać tę najodpowiedniejszą? Przecież banki, chcąc sprostać oczekiwaniom klienta, poszerzają swoje oferty o nowe produkty, zachęcają do zaciągania krótkoterminowych pożyczek na bardzo dobrych warunkach, kuszą rabatami i zniżkami. Jak się w tym wszystkim połapać? Karty kredytowe to bardzo sprytne urządzenia. Dzięki nim bowiem możemy zaciągnąć kredyt na specjalnych warunkach. Bank analizuje tylko naszą sytuację finansową i prognozuje, czy w przyszłości nie będziemy mieli problemów ze spłaceniem zobowiązania.

Wyznacza także limit zadłużenia, czyli kwotę, jaką możemy wydać, niezależnie od tego, jaki stan konta posiadamy. Wraz z użytkowaniem karty owy limit ulega zmniejszeniu, a w momencie spłaty części zobowiązania, o tą kwotę zostaje zwiększony. Nic skomplikowanego. A jednak nawet tu kryją się pułapki. Banki chcąc przyciągnąć nowego klienta i zachęcić go do skorzystania z karty kredytowej, kuszą hasłami typu „karta za free” bądź „karta bez opłat”. W praktyce jednak nic nie jest za darmo. Owe hasło dotyczy przeważnie tylko pierwszego roku użytkowania karty (w następnych latach klient będzie ponosił z tego tytułu pewne koszty) lub wydania przy jej pomocy określonej przez bank kwoty.

Na czym polega korzystanie z karty kredytowej?

Nic da się ukryć, że korzystanie z kart kredytowych jest łatwe i przyjemne. Transakcji możemy dokonać w mgnieniu oka. Nie każdy jednak pamięta, że za takie przyjemności przyjdzie nam w przyszłości zapłacić. Niemałym szokiem może okazać się rozliczenie, na którym obok wydruku dokonanych przez nas transakcji zobaczymy jeszcze spore odsetki do zapłacenia. Najważniejsze jest więc pilnowanie terminów – pożyczkę powinniśmy spłacić jeszcze w okresie bezodsetkowym (około 50 – 60 dni). Dzięki temu unikniemy obowiązku oddania bankowi większej kwoty od tej pożyczonej. Należy również zwrócić uwagę na dzień miesiąca, w którym użyliśmy karty – od tego zależna jest długość okresu bezodsetkowego. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w podziale okresu bezodsetkowego na dwie części. Wyróżniamy więc okres rozliczeniowy trwający przeważnie około 30 dni oraz okres prolongaty („grace period”), który obowiązuje przez około 24 dni.

Jeżeli więc pożyczkę zaciągniemy na początku okresu rozliczeniowego, przy powyższym założeniu nasz okres bezodsetkowy trwać będzie 54 dni. Zmniejsza się on automatycznie, jeżeli transakcji dokonamy w końcowej fazie okresu rozliczeniowego. Co zrobić w przypadku nie spłacenia zobowiązania w okresie bezodsetkowym? Najpilniejszym krokiem powinno być wpłacenie tak zwanej opłaty minimalnej, która waha się w granicach 5 % od kwoty pożyczonej gotówki. Jeżeli tego nie zrobimy bank nie tylko pobierze należne odsetki, ale również dodatkową karną kwotę. Nie powinniśmy także wypłacać pieniędzy z bankomatu kartą kredytową. Opłaty z tym związane będą bowiem o wiele wyższe od tych, które towarzyszą kartom debetowym. Poza tym, jeżeli już wybierzemy gotówkę z bankomaty kartą kredytową musimy ją jak najszybciej spłacić, ponieważ jest ona swoistego rodzaju zadłużeniem i nie podlega okresowi bezodsetkowemu.

Korzyści płynące z używania karty kredytowej

Wyjaśniliśmy już na czym polega umiejętne korzystanie z karty kredytowej. Jeżeli dodatkowo opanowaliśmy tę wiedzę i stosujemy ją w praktyce – możemy naprawdę sporo zyskać. Główne zalety kart kredytowych to dostęp do gotówki w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Poza tym banki przygotowują dla klientów naprawdę ciekawe propozycje, jeżeli więc jesteś zainteresowany korzystaniem z tego produktu warto wybrać się do placówki i osobiście zapoznać z ofertą. Użytkowanie kart kredytowych nie powinno przynosić strat jeżeli pamięta się o kilku wytycznych. Po pierwsze terminowe spłacanie długu, po drugie wpłacenie opłaty minimalnej oraz nie wypłacanie nią pieniędzy z bankomatów. Nie tylko zakupy okażą się wygodniejsze, ale także mogą przynieść nam spore korzyści.

Posiadanie karty kredytowej niesie ze sobą wiele korzyści i udogodnień. Możemy bowiem płacić nią za zakupy robione w sklepie bądź pobierać gotówkę praktycznie w każdym miejscu o każdej porze. Jak jednak wybrać tą najlepszą kartę, która w pełni będzie spełniać nasze oczekiwania? Rynek kart kredytowych rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Praktycznie każdy bank jest w stanie zaoferować swojemu klientowi korzystanie z takiego właśnie plastiku. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że użytkowanie z takiej karty wiąże się z kosztami – kwoty wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na co więc najlepiej zwrócić uwagę wybierając wymarzoną kartę?

Oprocentowanie, a sposób korzystania z karty kredytowej

Najważniejszym wyznacznikiem opłacalnej karty jest jej oprocentowanie. Istnieje jednak możliwość całkowitego uniknięcia opłat z tym związanych. Jak to zrobić? Wszystko leży w naszych rękach, a dokładniej w tym, w jaki sposób będziemy korzystać z danej karty. Opłat związanych z oprocentowaniem, nawet tym sięgającym 20 procent, nie powinni się obawiać ci, którzy mimo iż zadłużają się regularnie, to równie terminowo je spłacają. tak zwany okres bezodsetkowy różni się w zależności od banku oraz rodzaju karty. Najkrótszy okres, w jakim nie będziemy musieli spłacać odsetek to 51 dni. Co więcej, coraz więcej banków oferuje swoim klientom przypomnienie w formie smsa, który przypominać będzie o konieczności spłaty zadłużenia.

Opłaty związane z kartami kredytowymi

Opłaty z tym związane nie należą do najmniejszych i wahają się w zależności od rodzaju (koloru) karty oraz widniejącego na niej limitu. Jeżeli chodzi o te najbardziej prestiżowe karty to opłata za wydanie plastiku może sięgać nawet 650 złotych. Potencjalny klient może jednak ubiegać się o zwrócenie przez bank kosztów związanych z wydaniem karty oraz jej użytkowaniem. Jak tego dokonać? Wystarczy tylko posiadać odpowiedni rachunek z wymaganym saldem zadłużenia w danym roku albo dokonać wystarczającej liczby transakcji bezgotówkowych w określonym przez bank terminie.

Co z ubezpieczeniem?

Kiedy wybieramy wymarzoną kartę powinniśmy zwrócić uwagę także na koszty, które na pierwszy rzut oka są praktycznie nie zauważalne. Mowa tu o ubezpieczeniu, które coraz częściej idą w parze z wydaniem plastiku. Przez takie działanie instytucje finansowe zabezpieczają siebie i posiadacza karty przez nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi – na przykład w związku z utratą przez niego pracy. Z drugiej jednak strony ubezpieczenie generuje dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem karty. Nie ulega wątpliwości, że ta wymarzona i idealna karta powinna z jednej strony stwarzać nam możliwość szybkiego dostępu do dodatkowych kredytów przy najniższych opłatach związanych z jej utrzymaniem. Wybierając plastik należałoby więc zwrócić uwagę na takie elementy jak: oprocentowanie, prowizję za wydanie, okres bezodsetkowy oraz ubezpieczenie.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x