Czy wiek ma znaczenie przy staraniu się o kredyt na dom?

Każdy bank rządzi się swoimi prawami i indywidualnie ustala maksymalny okres spłacania zobowiązania oraz maksymalny wiek pożyczkobiorcy w chwili spłaty ostatniej raty. Nie należy więc się dziwić, że wyznaczają taką granicę – nie mogą bowiem oczekiwać, że klient będzie spłacać zobowiązanie do swoich 99-tych urodzin. Każdy, kto poważnie zastanawia się nad kredytem hipotecznym powinien wziąć pod uwagę taki limit, ponieważ dalsze zwlekanie może skutecznie zweryfikować marzenia o własnym mieszkaniu czy domu.
Maksymalny okres spłaty kredytu oraz wiek pożyczkobiorcy w momencie spłaty.

Zaciągając kredyt hipoteczny możemy liczyć na 30-letni bądź nawet 40-letni okres spłaty. Niektóre banki stosują limit – 25 lat spłacania, inne natomiast rozciągają go do lat 50-ciu. Na tak długą ewentualność spłacania mogą liczyć jednak tylko ci, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Maksymalny okres kredytowania związany jest nierozerwalnie z wiekiem, jaki osiągnie pożyczkobiorca w dniu spłaty swojej ostatniej raty. Z reguły jest to od 70-ciu do 75-ciu lat, a w nielicznych nawet 80-ąt. Jakkolwiek można go sobie wydłużyć o kolejne 5 wykupując odpowiednie ubezpieczenie na życie.

Czasami więc bardzo trudno 50-latkowi zaciągnąć kredyt na 30 lat. Na takie zobowiązania należy decydować się w dość młodym wieku, ponieważ dzięki temu skutecznie wydłużymy okres spłacania przy jednoczesnym obniżeniu comiesięcznej raty. Małą ryskę na szkle pozostawia tu tak zwana Rekomendacja SII, zgodnie z która bank może przyznawać kredyty nawet na 50 lat, ale tylko takim osobom, które będą w stanie spłacać go w 25 lat.

Jakie znaczenie ma długi okres spłaty?

Bardzo często jest tak, że nawet jeśli dostaniemy kredyt i bylibyśmy w stanie spłacić go w 20 lat, rozciągamy go do lat 35 a nawet 40. Powód jest oczywisty – nasze comiesięczne raty będą o wiele niższe i nie uszczuplą znacząco domowego budżetu. Minusem takiego stanu rzeczy będzie to, że o banku oddamy znaczną sumę samych odsetek.

Program dopłat dla młodych

Na rynku istnieje kilka programów pomagających młodym w kupnie własnego mieszkania. Jednym z nich jest Rodzina na Swoim. Dzięki przystąpieniu do niego zagwarantujemy sobie, że przez kolejne 8 lat 40% wartości raty pokrywać będzie Skarb Państwa. Przystąpienie do niego nie jest wcale takie proste – trzeba bowiem spełnić kilka rygorystycznych wytycznych, do których zalicza się także odpowiedni wiek. Objętym tym dofinansowaniem mogą być tylko i wyłącznie osoby, które nie ukończyły 35 roku życia – starsi nie mają po co składać wniosków. Pewną furtkę stwarza możliwość poślubienia osoby, która nie ukończyła wyznaczonego wieku, bowiem w przypadku małżeństw występujących o kredyt, wiek dotyczy tylko młodszego z nich. Zasada ta nie obowiązuje rodziców samotnie wychowujących dzieci.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x