Czy się opłaca wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Jaki jest koszt?

Banki przeważnie zniechęcają do szybszej spłaty kredytu hipotecznego, szczególnie w jego pierwszych latach. Powód tego jest dość prozaiczny. Pożyczkodawcy nie zarobią wówczas na kliencie tyle, ile zarobiliby, gdyby terminowo spłacał on kolejne raty wraz z odsetkami. Aby zabezpieczyć się przed utratą możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy, bank zaczął pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.
Pocieszający może okazać się fakt, że opłaty te odnoszą się tylko do osób, które noszą się z zamiarem wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego po 3 do 5 lat od momentu jego zaciągnięcia. Wspominanie przez nas wcześniej zabezpieczenie banku przez tego typu działaniem klienta to tak zwana prowizja, która wynosi ok. 1 procent spłacanej sumy. Warto więc, jeszcze przez wybraniem się do banku z gotówką, wcześniej przypomnieć sobie dokładnie umowę kredytową i poszukać informacji na temat kosztów takiej operacji.

Kiedy spłacić przed terminem?

Dylemat taki dotyka osób, które oddają swoje zobowiązanie w obcej walucie. Najlepszy moment dla wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego ściśle związany jest więc z aktualnym kursem waluty, w której braliśmy pożyczkę, wobec polskiej złotówki. Czasami więc musimy dodatkowo uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedni moment. Wniosek z tego płynący jest bardzo jasny i klarowny. Spłaćmy wcześniej nasze zobowiązanie, kiedy kurs jest dość niski, lub zróbmy walutą to kupioną w przeszłości. Ze względu na ciągłe zmiany na rynku walutowym bardzo ciężko jest przewidzieć skutki wypływające ze wcześniejszej spłaty.

Przed spłatą całego kredytu warto zastanowić się, czy faktycznie najlepiej dla nas będzie, gdy właśnie na ten cel przeznaczymy naszą nadwyżkę finansową. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na te wahania. Spłacając zobowiązanie mamy „problem z głowy” i możemy zacząć myśleć na przykład o kolejnym kredycie. Z kolei, jeżeli pieniądze te złożymy na korzystną lokatę wysoko oprocentowaną, będziemy spokojnie spłacać raty i jeszcze coś by z tego zostało w portfelu. Nierozsądne w takiej sytuacji byłoby jedynie przeznaczanie na pozbycie się kredytu wszystkich swoich życiowych oszczędności. To bowiem może bardzo wstrząsnąć budżetem domowym i znacznie go rozregulować. Poza tym pozbędziemy się zabezpieczenia na przyszłość.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x