Czy nowa firma ma szansę na kredyt w banku?

Bank, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnym bankructwem ze strony nowej firmy i nie możnością spłaty przez nią kredytu, wprowadzał restrykcyjne warunki. Domagał się przedstawienia dochodów, poręczenia bądź zabezpieczenia majątkiem. Pytanie tylko skąd początkująca firma miała wziąć dochody za poprzedni rok lub duży majątek? Czy rok 2013 przyniósł jakieś zmiany w tym temacie i czy startująca firma nadal ma problemy z zaciągnięciem kredytu?

Jaka jest oferta dla małych i średnich firm?

Przełomowy okazał się moment, w którym na rynku zaczęły pojawiać się banki specjalizujące się w obsłudze małych i średnich firm. Dzięki nim nowi przedsiębiorcy zyskali fachową pomoc i możliwość rozwoju swoich firm. Ponad to banki te, poprzez swoje konkurencyjne podejście do mikro przedsiębiorców, zmieniły podejście do tematu niektórych uniwersalnych banków. Do poprawy współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami a bankami przyczyniły się również instytucje publiczne, które zaczęły aktywnie wspierać drobną przedsiębiorczość. Bardzo pomocny okazał się jeden z programów, który oferuje przedsiębiorcom niskoprocentowe kredyty, pożyczki i poręczenia oraz gwarancje, w których prym wiedzie obecnie Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Gdzie się udać po kredyt dla nowo założonej firmy?

Najlepiej udać się bo banków zajmujących się na co dzień obsługą małych przedsiębiorstw. Jest wiele palcówek bankowych specjalizującym się w kredytowaniu i całościowej obsłudze mikro i małych firm. Ich głównym zadaniem jest krzewienie i wspieranie takiej właśnie przedsiębiorczości. Zawiera ona w swojej ofercie propozycje skierowane do osób rozpoczynających działalność gospodarczą lub tych, którzy prowadzą ją przez okres do 12 miesięcy. Kwota, o jaką możemy się ubiegać, to od 30 do 150 tysięcy złotych i uwarunkowana jest ona szczegółami zabezpieczenia. Maksymalny okres jest spłaty to 60 miesięcy. Ogromnym postępem wykazują się banki w dziedzinie czasu spłaty kredytu, bowiem jeszcze do niedawna ciężko było dostać kredyt na okres 12 miesięcy.

Na rynku możemy znaleźć oferty banków, które wspomagają osoby przedsiębiorcze i realizujące marzenia o własnym biznesie. Ich wieloletnie doświadczenie w branży finansowej umożliwiło stworzenie im bardzo korzystnych rozwiązań kredytowych. Pierwszym z nich jest kredyt, dzięki któremu nowe przedsiębiorstwa uzyskują dofinansowanie na realizację ich planów. Duża promocja dotyczy osób prowadzących jednoosobową firmę, bowiem przez rok niektóre banki zobowiązują się do sfinansowania ZUS-u. Pożyczka obejmuje nawet 350 tysięcy złotych.

Innym rozwiązaniem jest pożyczka, w której pozyskać możemy maksymalnie 25 tysięcy złotych z przeznaczeniem oczywiście na dowolny cel związany z działalnością firmy. Spotkać się możemy z propozycją, że bank daje tu możliwość spłacania samych odsetek od pożyczonej kwoty przez cały czas kredytowania. Co więcej – sama kwota kredytowania może zostać umorzona, pod warunkiem regularnych spłat odsetek i wymaganego obrotu na rachunku bieżącym. Do otrzymania takiego kredytu nie potrzebny jest staż firmy ani biznesplan. Jedynym minusem tego rodzaju ofert jest ich wysoki poziom skomplikowania oraz konieczność założenia u nich konta firmowego bądź skorzystania z innych rodzajów usług.

Czy inne banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowych przedsiębiorców?

Jeżeli chodzi o pozostałe banki obecne na polskim rynku to nie mają one w swoich ofertach kredytów dla małych i średnich firm. Od czasu do czasu niektóre z nich proponują ciekawe promocje. Tak było niedawno z jednym z banków, który proponował kredyt dla małych firm pod warunkiem jednak, że założą oni w banku internetowym konto firmowe. Pozostałe banki swoją decyzję odnośnie udzielenia kredytu uzależniają od stażu działalności oraz od historii obrotów na koncie firmowym. W związku z tym młodzi przedsiębiorcy mogą spodziewać się pozytywnej decyzji kredytowej dopiero po kilku miesiącach od dnia założenia firmy. Bardziej rygorystyczne są inne banki, które wymagają od przedsiębiorcy, aby prowadził swoją działalność minimum rok lub dłużej.

Kiedy staramy się o kredyt na rozruch naszej działalności warto skorzystać ze stron internetowych banków, na których zamieszczane są aktualne informacje. Gdy nie znajdziemy ich tam – nie zrażajmy się. Warto udać się osobiście do banku i porozmawiać z pracownikami placówki na temat swoich oczekiwań. Dziś, w porównaniu latami poprzednimi, coraz więcej banków jest skłonnych udzielić pożyczki na nowe przedsięwzięcie biznesowe.

Zmiany w kredytach dla nowych firm

Na zakończenie trzeba podkreślić, że w temacie udzielania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw zmieniło się bardzo wiele. I to na plus! Nowe firmy coraz łatwiej niż kilka lat temu dostają potrzebny im zastrzyk gotówki. Ogromną zaletą jest pojawienie się na rynku banków aktywnie wspierających początkujących przedsiębiorców, które to oferują pożyczki bez poręczenia, zabezpieczenia i stażu.

Kredyty dla firm – wybierz najlepszy dla siebie

Faktem jest jednak również to, że nie wszystkie banki decydują się na wspieranie młodej przedsiębiorczości. Mimo, iż zachowują w tym temacie dystans warto z nimi rozmawiać i przedstawiać im zalety swoich pomysłów. Nierzadko bowiem zdarza się tak, że posiadają one elastyczne oferty i są otwarte na negocjacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>