Czy kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu to dobry pomysł?

Obniżka stóp procentowych

Od kiedy stopy procentowe kredytów hipotecznych spadły, a w ofercie banków pojawiły się kredyty o stałym oprocentowaniu, wydaje się, że właśnie to jest ten właściwy moment na zakup własnego domu czy mieszkania. Stałe oprocentowanie kredytu wydaje się zapewniać bezpieczeństwo. Jednak czy tak jest naprawdę? Czy teraz w bankach utworzą się kolejki po kredyty hipoteczne?

Banki oferują nam kredytobiorcom tak jakby dwa rodzaje kredytów. Kredyt ze stałym oprocentowaniem, a także ze zmiennym. W przypadku stałego rzecz oczywista raty są równe. Kiedy jednak chodzi o zmienne oprocentowanie, raty na pewno będą różne, z reguły z miesiąca na miesiąc wyższe. Zakup nieruchomości to główny powód z jakiego rozglądamy się za kredytami. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich dostaniemy kredyt hipoteczny ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Dlatego musimy dokładnie przyjrzeć się ofertom wszystkich banków i wybrać się do tych właściwych.

Brak zainteresowania stałym oprocentowaniem

Kiedy na pierwszy rzut oka kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wydaje się tak bardzo atrakcyjny, okazuje się, że wielu ludzi nie podejmuje pochopnych decyzji w tej sprawie. Dlaczego? To proste. Są przecież jeszcze inne, dodatkowe koszty. Stałe oprocentowanie najczęściej dotyczy jedynie pewnego okresu kredytowego, nigdy całego. W związku z tym kredyt o stałym oprocentowaniu okazuje się znacznie droższy aniżeli w przypadku drugiego rozwiązania. Z reguły jest tak, że im dłuższy jest okres stałej raty, tym więcej się płaci. Ponadto z kredytem o stałym oprocentowaniu wiąże się również znacznie wyższa prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Wszystko jednak w dużej mierze uzależnione jest od banku, także ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ofertą i warunkami.

Jak wiadomo kredyt hipoteczny to duże pieniądze, które zwraca się dla banku praktycznie przez całe życie. Tak więc to poważna sprawa, której nie wolno lekceważyć. Należy zastanowić się nad każdym przypadkiem kredytu, jeżeli jest taka możliwość również o stałym oprocentowaniu, a dopiero później podjąć decyzję. Na pewno nie wolno tego robić bez przeprowadzenia najważniejszych kalkulacji. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak kredyt hipoteczny może nam namieszać w życiu. To zobowiązanie finansowe dla ludzi poważnych, którzy są wstanie wziąć na siebie wszystkie konsekwencje podjętej decyzji. Ale wyjście z zobowiązania bez uszczerbku jest możliwe. Trzeba po prostu wszystko przeanalizować, a nie będzie powodów do zmartwień.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
5 miesięcy temu

witam. Bank odmówił mi udzielenia kredytu hipotecznego. Czy na tej stronie w Państwa firmie jest szansa na otrzymanie 200 000 zl? Mam stałe dochody, proszę o odp. Czekam z niecierpliwością

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x