Co wybrać – kredyt gotówkowy czy zakupy na raty?

Wiadomo, że każde gospodarstwo domowe wymaga inwestowania w sprzęty AGD i RTV. Kiedy nasz dom potrzebuje delikatnego odświeżenia, kuchnia nowej lodówki, a łazienka nowej zabudowy prysznicowej i pralki, warto oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów i pomyśleć o kredycie. Dodatkowym wydatkiem niektórych domów okaże się także konieczność zakupu odpowiedniego telewizora, bowiem nadchodząca cyfryzacja telewizji naziemnej niejako nas do tego obliguje. Praktycznie każdy sklep wyposażony jest obecnie w stanowiska do obsługi finansowej, podczas więc spaceru po markecie bez gotówki, można wyjść z nowym sprzętem zakupionym na raty.

Bankom opłaca się stawiać takie stanowiska w sklepach, bowiem doskonale zdają sobie sprawę, że takie punkty są niejako atrakcją dla klientów. Nie muszą oni udawać się specjalnie do placówki by załatwić formalności związane z zakupem właśnie zauważonego telewizora, a bez którego teraz życie wydaje się puste i nie dość interesujące. Punkty Obsługi Klienta to w tym przypadku strzał w dziesiątkę.

Kredyt gotówkowy od ratalnego nie różni się zbytnio, jeżeli chodzi o wysokość oprocentowania – a jest to chyba najbardziej interesujący czynnik dla potencjalnego kredytobiorcy. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od indywidualnego podejścia banku, od tego, czy natkniemy się na przykład na raty 0 procent, co niestety zdarza się prawdziwie rzadko.

Hasło „nieoprocentowane raty” powinno wzbudzić naszą czujność, ponieważ zazwyczaj dotyczy ono tylko kilku pierwszych rat. A bank i tak zrekompensuje sobie ten brak narzucając na przykład dodatkowe opłaty przygotowawcze albo ubezpieczeniowe. W banku klient będzie miał jednak możliwość spokojnego przeanalizowania oferty, „przegadania” jej z przedstawicielem banku, co może być trudne w centrum handlowym, kiedy obok kręci się kilkadziesiąt osób.

Jak jest pod tym względem finansowo? Kredyty gotówkowe charakteryzują się tym, że wiążą się z dość wysokimi opłatami. Zawsze jednak istnieje szansa, że zahaczymy się na jakąś korzystną promocję. Na ich plus przemawia z pewnością wydłużony okres kredytowania. Nie jest on jednak atrakcyjny, kiedy kupujemy zmywarkę za dwa tysiące złotych – na pewno takiej kwoty nie będziemy rozkładać na 5 lat.

Kredyty ratalne są nieco korzystniejsze od tych gotówkowych, jeżeli decydujemy się na niewielką kwotę. Jeżeli natomiast zamierzamy urządzić dom od podstaw, warto postawić na jedną konkretną pożyczkę aniżeli na kredyty ratalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>