Co ważniejsze – oprocentowanie czy wysokość raty?

Jaką kwotę spłacać co miesiąc?

Najważniejsza jest przede wszystkim wysokość comiesięcznej raty. Jest to o tyle ważne, że to ta kwota obciąża budżet potencjalnego kredytobiorcy. Należy więc uwzględnić, czy zaproponowana przez bank rata nie obciąży go tak bardzo, że będziemy mieli problemy ze spłatą zobowiązania. Poza tym coraz większą uwagę przywiązujemy do możliwości zaciągania kredytów bez prowizji czy kosztów towarzyszących przydzielaniu kredytu. Kupującemu coraz częściej zależy bowiem na jak największym zminimalizowaniu kosztów związanych z transakcją. Bank bowiem nierzadko oczekuje, że już na wstępie wpłacimy 5-cio procentową kwotę na poczet zaliczki bądź zadatku. Doliczyć należy do tego również koszty sądowe, notarialne oraz podatek. Przed zawarciem samej umowy kredytobiorca musi więc dysponować nierzadko kilkoma tysiącami złotych.

Co jest najważniejsze dla potencjalnych kredytobiorców?

Dla potencjalnych kredytobiorców coraz większe znaczenie odgrywa także tak zwana marża, która jest składnikiem oprocentowania i ustalana jest przez banki. To właśnie marża pokazuje nam kosztowność naszego kredytu. Bardzo ważne jest to, że nie zmienia się ona przez cały okres kredytowania. Poza marżą uwagę przykuwa także WIBOR 3M, którego stawka zależy od poziomu kosztu pieniądza na rynku międzybankowym. W odróżnieniu od marży, zmienia się w okresie kredytowania.

Najważniejszy jest łączny koszt

Przed podpisaniem umowy kredytowej, klienci coraz częściej uwagę zwracają na całkowity koszt kredytu, brak ukrytych kosztów oraz maksymalny czas, na jaki możemy uzyskać kredyt. Obecnie banki skłonne są udzielić go na okres nawet do 30 – 40-tu lat. Obawy klienta pogłębić może niewysoka ocena całkowitego kosztu kredytu oraz pomijanie kwestii dodatkowych opłat. Nierzadko banki wymagają założenie przez niego kont osobistych w ich banku czy korzystania z kart kredytowych. Pozycja pod tytułem „całkowity koszt kredytu” powinna zawierać również informacje na temat dodatkowych ubezpieczeń, opłat oraz prowizji.

Co to jest RRSO?

Najmniejszą uwagę kredytobiorcy zwracają na tak zwane RRSO. Jest to miara, która służy do porównywania ofert i ma za zadanie ułatwić klientowi znalezienie odpowiedniej oferty.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x