Co to jest symulacja kredytu?

Co nam daje symulacja kredytu?

Symulacja kredytu ma za zadanie sprawdzić zdolność kredytową potencjalnego klienta, wyliczyć oprocentowanie, podać okres spłaty zobowiązania oraz minimalną i maksymalną kwotę kredytu. Jeżeli chcemy taką symulację wykonać sami w domowym zaciszu, można skorzystać z tak zwanych kalkulatorów kredytowych. Wiadomo, że Internet to niekończące źródło informacji i możliwości. Znajdziemy tam również narzędzia, za pomocą których sprawdzimy, czy jesteśmy w stanie się zadłużyć, a jeżeli tak, to na jaką kwotę. Należy jednak pamiętać, że każdy bank rządzi się własnymi indywidualnymi zasadami, ma własną politykę kredytową, dlatego nie powinniśmy sugerować się tak do końca samodzielnymi wyliczeniami.

Z drugiej jednak strony, każda pochopna wizyta w banku obniża naszą wiarygodność kredytową. W oczach kolejnego banku, który odwiedzimy, jawimy się jako mniej rzetelni i wypłacalni. Zdarza się jednak, że niektóre banki nie traktują takich symulacji zbyt poważnie i nie przekreślają klienta na samym wstępie. Wszystko to jednak zależy od polityki kredytowej danej placówki.

O naszej zdolności kredytowej decyduje kilka niezależnych czynników. Jest to więc wysokość naszych comiesięcznych dochodów i wydatków, inne zobowiązania kredytowe i wysokość ewentualnych rat, posiadanie kart kredytowych, limity na koncie. Dla banku liczy się również liczba osób przebywających w gospodarstwie domowym. Pamiętać należy, że im większe mamy comiesięczne zobowiązania w porównaniu do dochodu, tym mniejsza jest nasza zdolność kredytowa. Banki różnie wyliczają zdolność kredytową. Dla jednych najważniejsza jest zdolność kredytowa, dla innych z kolei nie odgrywa ona tak dużej roli, bowiem większą wagę przywiązuje się do czegoś zupełnie innego. Symulacje kredytów przeprowadzane są w bankach według różnych zasad, nie zawsze na tych samych.

Jak skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Jeszcze przed wybraniem się do banku z wnioskiem o kredyt warto zadbać o zwiększenie szans na kredyt. Szczególnie wtedy, gdy staramy się o pożyczkę na zakup mieszkania lub gdy wiemy, że nasza zdolność kredytowa jest za niska. Skutecznie ją zwiększymy pozbywając się na przykład kart kredytowych, które obniżają naszą zdolność kredytową. Warto również nie przekraczać limitów na koncie osobistym, ponieważ to także wpływa bezpośrednio na zdolność kredytową.

Nie warto również zatajać jakichkolwiek informacji przed bankiem, ponieważ współpracuje on z Biurem Informacji Kredytowej, gdzie gromadzone są wszelkie informacje na temat naszej historii kredytowej.
Symulacja kredytu jest przeprowadzana bardzo skrupulatnie i dokładnie, dlatego wszelkie zobowiązania finansowe mogą negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Korzystanie więc z każdego proponowanego przez bank produktu (na przykład kolejna karta kredytowa) nie zawsze wpływa korzystnie na naszą sytuację.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x