Co świadczy o jakości kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne są skomplikowanym i bardzo zawiłym produktem, dlatego tak ciężkie jest porównanie oferty jednego banku do innego. Powodem takiej sytuacji jest to, że jest on wynikiem indywidualnych pertraktacji z bankiem. Każdy z nich bierze pod uwagę historię klienta w określonym banku, wysokość jego zarobków, zdolność kredytową oraz obecność wymaganych zabezpieczeń.

Na częściowe obniżenie marży czy też zmniejszenie prowizji liczyć mogą ci, którzy wykupili w danym banku dodatkowe produkty takie jak dodatkowe ubezpieczenie i karta kredytowa. Zjawisko to nosi nazwę sprzedaży krzyżowej.

Indywidualne podejście banku do każdego klienta niesie ze sobą również pewne niedogodności. Szacunkowe opłaty dotyczące wyceny nieruchomości uzależnione są od wielkości miasta oraz lokalizacji. W niektórych wypadkach taką wycenę można zrealizować na własną rękę.

Wkład własny także odgrywa tu niebagatelną rolę. Jak sama nazwa wnosi, jest to część wartości całej nieruchomości, którą wpłacamy sami. Jeśli więc wpłacimy do banku 75 procent wartości kupowanej nieruchomości mamy większe szanse na to, że bank nie pobierze tak zwanego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego oraz znacznie obniży koszt marży.

Na rynku bankowym bardzo często pojawiają się promocje kredytów hipotecznych. Warto więc niekiedy z nich skorzystać, bowiem uatrakcyjnione warunki nie zdarzają się zbyt często. Należy jednak szczegółowo przeanalizować pozostałe elementy, bowiem nierzadko banki obniżając jeden składnik, automatycznie zwiększają koszt innego.

Uwagę należy przywiązać również do rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Wyznacza ona w doskonały sposób opłacalność kredytu. Uwzględnia ona takie składniki jak oprocentowanie nominalne, prowizje, omija jednak ubezpieczenie na życie.

Poszukując najlepszego kredytu hipotecznego warto udać się do kilku placówek i tam zaczerpnąć odpowiednie informacje. Mając taką wiedzę łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję.

0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x