Co sprawdzić przed braniem kredytu gotówkowego?

Pierwszym krokiem związanym z podejmowaniem decyzji jest sprawdzenie banku, w którym posiadamy rachunek. Bardzo często banki dla swoich klientów są w stanie zaoferować możliwość negocjowania oprocentowania kredytu. W przypadku klienta „z ulicy” oprocentowanie jest określone przez ofertę, jednak dla stałego klienta banku oprocentowanie można obniżyć o kilka punktów procentowych. Nawet najmniejsza obniżka może się okazać sporą oszczędnością w przypadku kredytów czy też pożyczek kilkuletnich.

Równie ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie – ile dokładnie gotówki potrzebujemy. Kredyt większy od zapotrzebowania generuje tylko dodatkowe koszty, dlatego też trzeba jak najlepiej dobierać kwotę. Oprócz sumy istotny jest też okres kredytowania. Im dłuższy termin tym więcej odsetek zapłacimy, więc koszt kredytu znacząco rośnie. By zminimalizować koszty należy dobrać kwotę i okres kredytowania tak, by kwota wraz z odsetkami była jak najniższa, zaś rata możliwa do spłaty.

Oprócz oczywistego kosztu jakim są odsetki zwrócić należy uwagę również na koszty dodatkowe takie jak prowizja i ubezpieczenie. W przypadku niewielkich kwot banki oferują ubezpieczenie nieobowiązkowe, jednak dla wyższych kwot staje się ono niezbędne, a również znacząco podnosi koszt kredytu. Jeśli chodzi o prowizję to sposób jej potrącania jest różny zależnie od banku. W niektórych ofertach prowizja jest odliczana od kwoty kredytu czyli przy prowizji 4% i kwocie kredytu 10 000zł na konto otrzymamy 9 600zł. Innym sposobem naliczania prowizji jest dopisanie jej do kwoty kredytu, czyli opierając się na przykładzie przy prowizji 4% i kredycie na 10 000zł otrzymamy całą kwotę, jednak umowa będzie opiewać na 10 400zł. W przypadku drugim pamiętać należy, że odsetki spłacamy nie od kwoty 10 000, tylko od kwoty z doliczoną prowizją.

Wybierając kredyt uważać należy na oferty promocyjne. Bardzo często banki oferują promocje polegające na wyzerowaniu prowizji bądź obniżeniu oprocentowania odsetek. W takim przypadku jednak bardzo często konieczne staje się skorzystanie z ubezpieczenia kredytu, które po podliczeniu okazuje się droższe od prowizji, czy wyższych odsetek.

Na rynku znaleźć można nawet kredyty nie wymagające zgody współmałżonka. W przypadku takiego kredytu raty spłaca tylko jeden z małżonków i to z jego dóbr osobistych, wynagrodzenia i innych form przychodu potrącane są należności w przypadku niespłacania kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>