Co można wliczyć w koszt kredytu firmowego?

Kredyt firmowy może być doskonałym rozwiązaniem na podreperowanie budżetu. Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród wielu ofert obecnych na rynku. Mogą więc skorzystać z kredytu inwestycyjnego, dzięki któremu będą mogli kupić nowy sprzęt, nieruchomość bądź materiały niezbędne w dalszym funkcjonowaniu działalności. Alternatywę stanowi również kredyt obrotowy lub gotówka wypłacana do ręki. Podkreślić należy jednak, że koszty związane z kredytem nie należą do najmniejszych. To chyba główny powód, dlaczego młodzi przedsiębiorcy nie zaciągają takich zobowiązań za często – obawiają się bowiem, że nie będą w stanie spłacać zaciągniętego kredytu. Jednak przedsiębiorcy mają o wiele dogodniejsze warunki, jeśli mowa o kredytach.

Mniejszy podatek przy dużych odsetkach?

Chyba najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu jest jego oprocentowanie. Wpływa ono bezpośrednio bowiem na wysokość odsetek. Jeżeli kredyt zaciągany jest na bardzo dużą kwotę, na przykład na budowę wymarzonego domu lub kupno nieruchomości, mogą myć one naprawdę duże. Co więc zrobić, aby tak niekorzystną sytuację obrócić na swoją stronę? Sposób jest prosty. A mianowicie przedsiębiorcy przysługuje prawo do wliczenia sobie odsetek w koszt uzyskania przychodu. W ten sposób zmniejszy podatek, który będzie musiał zapłacić. Ważne jest aby były one zapłacone w terminie. Kiedy kredyt przeznaczony jest na budowę domu lub kupno nieruchomości bank wymaga także, aby nieruchomość ta została w pierwszej kolejności przekazana do użytkowania. W przeciwnym razie odsetki znacznie powiększą początkową wartość tejże nieruchomości, a wliczyć je w koszty będzie można tylko za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

Prowizje, opłaty – mniej podatku do zapłaty

W koszty uzyskania przychodu, obok odsetek, można włączyć również prowizje bankowe. Niestety niewielu przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę a przecież w ten sposób można w ciągu roku zaoszczędzić całkiem pokaźną sumkę. Prowizję bankową można również włączyć w koszty uzyskania przychodu biorąc kredyt przeznaczony na rozwój firmy. Jednak i tu należy spełnić określone warunki. Przed wszystkim należy wykazać, że zaciągnięty kredyt w znaczącym stopniu wpływa na osiąganie większych przychodów przez firmę. Wszelkie bankowe prowizje oraz opłaty związane z ubezpieczeniem kredytu można nazwać kosztami pośrednimi, dlatego też należy je koniecznie zaksięgować w firmowych dokumentach z chwilą ich poniesienia. Odstępstwo od tej reguły stanowią prowizje od kredytów zaciągniętych na potrzeby zakupu środków trwałych. Można wliczyć je w koszty uzyskania przychodu dopiero z chwilą oddania tego środka do użytkowania.

Banki kuszą promocjami

Przedsiębiorca, który zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno w dzisiejszych czasach zarobić pieniądze i dodatkowo szanuje swoją pracę, przez zdecydowaniem się na konkretny kredyt powinien dobrze przeanalizować wszystkie oferty banków i poszukać atrakcyjnych promocji. Banki bowiem, walcząc o każdego klienta, przygotowują oferty, które niejednokrotnie mogą skutecznie obniżyć koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Na koniec stwierdzić możemy z pewnością, że kredyty firmowe są o wiele korzystniejsze od tych zaciąganych przez osoby prywatne. Przedsiębiorca ma bowiem możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów nie tylko odsetki, prowizję i marżę, ale również ubezpieczenie kredytu. A to na pewno wyjdzie mu na dobre.

0 0 votes
Article Rating
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Profesjonalnie finansujemy każdą firmę! Pieniądze jeszcze tego samego dnia na koncie!
7 miesięcy temu

Szybkie kredyty firmowe dla każdej firmy bez BIK bez względu na długość działalności

Finansujemy każdą firmę :

* jednoosobową działalność gospodarczą
* spółkę prawa handlowego

– nie badamy BIK
– nie sprawdzamy dochodów firmy
– cała procedura online
– bez wychodzenia z domu
– najniższe oprocentowanie na rynku
– bez przedpłat
– jasna umowa kredytowa

Kwota kredytu na formę nawet do 500 tys zł!

Pomożemy każdemu przedsiębiorcy! Zgłoś się do Nas już dziś!

kkjkkjjkkj
6 miesięcy temu

Witam. Potrzebuje kredytu firmowego na 100 000 zl, ale jestem w BIK. Proszę o pomoc

posoiafpiapofa
6 miesięcy temu

Witam. Interesuje mnie kredyt firmowy na 30 000 zł. Gdzie moge zdobyć więcej informacji?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x