Cechy właściwej karty kredytowej

Znalezienie karty kredytowej z najniższym oprocentowaniem nie jest dużym problemem, ponieważ jest to zazwyczaj najlepiej podkreślony szczegół, którym kuszą banki. Dużo ważniejsze jest jednak sprawdzenie, ile w rzeczywistości użytkowanie karty będzie nas kosztowało pod względem opłaty za użytkowanie. Bardzo często jest to pomijane przez klientów, ponieważ banki atakują hasłami o darmowej karcie i zapewniają, że nie ponosi się żadnych opłat. Najprościej uniknąć opłaty za wydanie karty. Niestety najczęściej po roku korzystania z karty za darmo potrącana jest prowizja w wysokości średnio 60 zł. Wiele banków pozwala uniknąć tej opłaty, jednak nie jest to takie proste. Bezpłatnie z karty kredytowej korzystać mogą jedynie ci, którzy korzystają z niej bardzo aktywnie. Banki narzucają odgórnie kwoty minimalne, jakie należy wydać za pomocą karty, by zniesiona została opłata za jej użytkowanie. Należy też uważać na zapisy mówiące nie tylko o wysokości płatności kartą, ale też ich ilości. Niektóre banki rezygnują z opłat już za jedną transakcję, którą przekroczymy wyznaczony pułap, zaś inne będą wymagały takich transakcji więcej, nawet za niższe kwoty, które w sumie dadzą określoną regulaminem wysokość.

Czy ubezpieczenie jest konieczne?

Oprócz opłat najbardziej oczywistych liczyć się trzeba także z opłatami, których nie każdy się spodziewa. Coraz częściej banki wymagają opłacania obowiązkowego ubezpieczenia, które dodatkowo wpływa na koszt korzystania z karty kredytowej. Na szczęście dalej w większości banków ubezpieczenie jest dobrowolne. Ciekawostką oferowaną przez coraz większą liczbę banków jest możliwość otrzymania zwrotu od 0.5 do nawet 4% płatności dokonanych kartą kredytową. W przypadku osób często płacących bezgotówkowo jest to z pewnością świetny sposób na obniżenie kosztów obsługi karty.

Ile wynosi oprocentowanie?

Mimo wszystkich opłat najważniejszym kosztem korzystania z karty kredytowej jest oprocentowanie. Nieoprocentowany kredyt oferowany do każdej karty dotyczy tylko krótkiego okresu od momentu wydania gotówki. Po przekroczeniu okresu spłaty bez odsetek naliczane jest bardzo wysokie oprocentowanie, sięgające nawet do 20% w skali roku. Część banków oferuje możliwość rozłożenia długu na raty, co jest bardzo korzystne dla osób, które nie są w stanie jednorazowo spłacić całego zadłużenia na karcie, ponieważ oprocentowanie rat jest zdecydowanie niższe od oprocentowania samej karty.

Czy płatności za pomocą internetu są bezpieczne?

W przypadku płatności internetowych za pomocą karty kredytowej najważniejsze staje się bezpieczeństwo. Czynnikiem podnoszącym bezpieczeństwo tego typu transakcji jest z pewnością wykorzystywanie przez banki 3-D Secure. Ta forma zabezpieczenia sprawia, że nie wystarczy samo podanie danych możliwych do znalezienia na karcie, ale niezbędne staje się też zalogowanie w serwisie transakcyjnym banku i podanie specjalnego kodu, który autoryzuje transakcję. Dodatkową formą podnoszenia bezpieczeństwa transakcji internetowych jest możliwość ustanowienia oddzielnego limitu wysokości oraz ilości transakcji dokonywanych przez internet. Istnieje nawet możliwość podania zerowego limitu, który całkowicie zablokuje transakcje internetowe, jednak nie zablokuje możliwości płatności kartą w sklepach czy pobierania gotówki w bankomatach.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Dla wielu osób ważnym elementem mogącym mieć znaczny wpływ na wybór karty kredytowej są zasady przeliczania płatności dokonywanych w walutach obcych. Osoby podróżujące poza granice naszego kraju, bądź dokonujące zakupów w zagranicznych sklepach internetowych powinny wybrać kartę, w której przewalutowanie przeprowadzane jest nie przez bank, a przez organizację płatniczą (Visa, MasterCard), ponieważ kursy przez nie oferowane są dużo korzystniejsze od kursów bankowych.

Korzyści dla posiadacza karty

Karty kredytowe nie oznaczają też jedynie kosztów. W wielu przypadkach osoby decydujące się na kartę kredytową skorzystać mogą z atrakcyjnych programów rabatowych, dzięki którym uzyskać można zniżki w wybranych sklepach. Ciekawą ofertą jest też możliwość skorzystania z pakietów usług takich jak ubezpieczenia, które oferowane są razem z kartą. Przed wyborem karty kredytowej warto dobrze zastanowić się do jakich celów będzie ona wykorzystywana i co jest dla nas najważniejsze. Pozwoli to na znalezienie karty odpowiadającej naszym potrzebom.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x