Bardzo potrzebny i szybki kredyt odnawialny dla firm

Każdy, kto myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej na pewno zmaga się z problemem braku gotówki. Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest wzięcie pożyczki z banku. Jednak nie wszystkie placówki czekają z otwartymi rękoma na takich klientów. Dlaczego? O tym poniżej.

Zakładając nowe przedsiębiorstwo musimy liczyć się z faktem, że banki będą podchodzić do nas bardzo ostrożnie i nie chętnie udzielą pożyczki na jej uruchomienie. Na szczęście, na rynku funkcjonują banki, które umożliwiają zaciągnięci kredytu w kwocie 10 tysięcy zł nie wymagając przy tym jakichkolwiek zabezpieczeń. Jedyny dokument, jaki musimy im przedstawić to wpis do ewidencji gospodarczej. Jakkolwiek w takiej sytuacji najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli przedstawić pozytywną historię bankową.

Kredyt odnawialny związany jest bowiem nierozerwalnie z firmowym kontem, które prowadzi bank. Nie bójmy się jednak – kredyt swobodnie można przenieść do każdego dowolnie wybranego przez nas banku. Ostra konkurencja panująca na rynku sprawiła, że banki przyjmują do siebie kredyty odnawialne zaciągnięte w innych placówkach. Co więcej, bardzo często zwiększają nawet limit, w sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się także na przeniesienie konta.

Prosty mechanizm zachęca klientów

Wiadomo, że praktycznie każda firma funkcjonująca na rynku od czasu do czasu wymaga odpowiedniego zastrzyku gotówki. W takiej sytuacji niezbędne staje się wiec saldo debetowe na koncie, czy też kredyt odnawialny. Kiedy zdecydujemy się na pożyczkę w banku, to właśnie dzięki przeanalizowaniu naszej historii bankowej, placówka ta jest w stanie oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Właściciel przedsiębiorstwa z kolei łatwo szacuje, czy dana pożyczka mu się faktycznie opłaca, czy na przykład zyski z inwestowanych pieniędzy nie przewyższą kosztów kredytu. Kredyt odnawialny jest więc świetnym rozwiązaniem i do tego bardzo wygodnym.

Przedsiębiorca może ubiegać się o jego udzielenie wówczas, gdy brakuje mu gotówki lub gdy po prostu trafi mu się świetny interes, który przyniesie duże zyski. Termin, w jakim należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie, przeważnie ustalają same banki – najczęściej jest to okres dwunastu miesięcy. Do zadań przedsiębiorcy należy przestrzeganie terminu i staranie się o spłacenie całego zadłużenia. Dzięki temu będzie mógł zapożyczyć się po raz kolejny. Jest to więc wyjście faktycznie korzystne i wielu właścicieli firm z niego chętnie korzysta. Nie rzadko zdarza się również tak, że to banki automatycznie przedłużają ten właśnie roczny termin widząc, jak wysokie są obroty na koncie firmowym.

Co z kosztami kredytu odnawialnego?

Kiedy przedsiębiorca ubiegający się o kredyt odnawialny ma już konto w banku, w którym złożył wniosek, jest bardzo dobrze znany tejże instytucji. Z związku z tym powinien otrzymać atrakcyjną ofertę i dogodnym oprocentowanie. Nie zawsze jednak klient traktowany jest ulgowo. Kredyty odnawialne oprocentowane są na wysokości od 10 do 20 procent w skali roku. Dodatkowo banki ustalają pewne limity kwot dostępnych dla klienta. Banki z większą chęcią pożyczają pieniądze tym przedsiębiorcom, którzy posiadają u nich konto przed dłuższy czas. Rzadko, ale jednak zdarza się, że banki skłonne są pożyczyć nawet kwotę będącą ośmiokrotnością miesięcznych wpływów na firmowe konto.

Kredytom gotówkowym towarzyszą prowizje. Tak też jest w przypadku kredytów odnawialnych. Przeważnie utrzymuje się ona na poziomie 1-4 procent. Niekiedy banki pobierają również miesięczne opłaty za samą gotowość do udzielenia pożyczki. Widać gołym okiem, że kredyty odnawialne nie należą do najtańszych, jednak nadrabiają praktycznie nieodgraniczonym dostępem do gotówki w dowolnym czasie.

Czym charakteryzuje się kredyt obrotowy na rachunku bieżącym?

Najprostszą dla firm formą pożyczania potrzebnych na rozruch firmy pieniędzy jest kredyt obrotowy na rachunku bieżącym. Cechuje się tym, że w okresie jego obowiązywania jakakolwiek spłata wykorzystywanego kredytu (niezależnie, czy spłacono część czy też całość pożyczki) skutkuje automatycznym odnowieniem wolnego limitu o uiszczoną sumę. Co więcej, sam kredyt jest po raz kolejny odnawiany. Odsetki liczone są w zależności od stanu zadłużenia. Maksymalny limit kredytu obrotowego ustala bank biorąc pod uwagę średnie wpływy na konto firmowe. Najczęściej z takich właśnie kredytów korzystają przedsiębiorstwa, który mają tymczasowe problemy z płynnością gotówkową lub te, które chcą się rozwijać i potrzebują pieniędzy na modernizację i nowe inwestycje.

Zalety kredytu odnawialnego

Taka forma kredytowania niesie ze sobą wiele korzyści. Chyba najważniejszą, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jest minimum formalności przy udzielaniu pożyczki. Przeważnie wystarczy posiadać założone kilka miesięcy wcześniej konto firmowe w wówczas bank może wyjść z propozycją udzielenia kredytu w wysokości kilkumiesięcznych przychodów. Kredyty gotówkowe mają ten jeszcze plus, że są po prostu o wiele tańsze od kredytów gotówkowych czy limitów udzielanych na kratach kredytowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich oprocentowanie uzależnione będzie od wysokości udzielonego limitu lub też od ocenienia klienta pod względem ryzyka. Z pewnością sama jakość kredytu obrotowego znacznie się poprawi, gdy przeniesiemy rachunek firmowy i sam kredyt do innego banku. Kiedy bank przejmuje kredyt przeważnie udziela atrakcyjnych warunków.

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anaaaannna
2 miesięcy temu

Witam. Interesuje mnie ta oferta kredytu firmowego odnawialnego ma 250 000 zl, proszę o pomoc!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x